ŽIVOTOPIS

MARTA REICHELOVÁ

 

Marta Reichelová pochází z Jeseníků. Již v pěti letech se začala věnovat hře na housle v ZUŠ Jeseník. Později se stala členkou Smyčcového orchestru Jeseník, kde získávala jako houslistka první hudební zkušenosti na českých i zahraničních pódiích. Zpěv zaujímal v jejím životě významnou roli, ale definitivně se pro něj, jako pro budoucí možnou profesi, rozhodla v době dospívání. Vedle houslí začala docházet i na hodiny zpěvu a pomalu se začalo plnit to, čemu mnozí říkají dětský sen.

 

Je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě - obor Zpěv (Mária Adamíková) a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně - obor Zpěv (prof. Jarmila Hladíková), kde v současné době pokračuje v doktorském studiu - obor Interpretace a umění interpretace. Mimo to absolvovala mezinárodní interpretační kurzy u prof. Evy Blahové, Dagmar Livorové a letní akademie v Německu a Rakousku. Je laureátkou Mezinárodní pevěcké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech
(2. cena, cena Slovenského Národního Divadla, cena Carangelo Belcanto Academy, cena Beno Blachuta, cena Karlovarského Symfonického Orchestru), Mezinárodní pěvecké soutěže Jakuba Pustiny (2. cena), Wiener  Musikseminar: Prof. Dichler – Wettbewerb (3. cena), Pěvecké soutěže Olomouc (2. cena, cena za nejlepší interpretaci skladby Wolfganga Amadea Mozarta) a semifinalistkou Mezinárodní pěvecké soutěže Hans Gabor Belvedere.

 

Již v době studií hostovala v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě (Kalmán: Hraběnka Marica), ve Slezském divadle Opava (Humperdinck: Perníková chaloupka), v Divadle  J. K. Tyla v Plzni (Martinů: Voják a tanečnice).

Roku 2013 začala spolupracovat s Národním divadlem Brno. Jako host se představila v roli Dafne ve stejnojmenné opeře soudobých skladatelů Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara a jako První žínka v Rusalce Antonína Dvořáka. S touto inscenací hostovala s brněnskou operou v Royal Opera House Muscat v Ománu, kde zazněla Rusalka vůbec poprvé. Od podzimu 2014 je stálou členkou operního ansámblu Národního divadla Brno. K jejím rolím zde přibyla Liška Bystrouška ( Janáček: Příhody Lišky Bystroušky), Maid (Adés: Powder her face), Zerlina (Mozart: Don Giovanni), Penelopka (Ivanovič: Čarokraj), Barče (Smetana: Hubička), Esmeralda (Smetana: Prodaná nevěsta), Wanda (Nedbal: Polská krev).

 

Na podzim 2015 debutovala v Národním divadle v Praze jako Kuchařinka (I. Stravinskij: Slavík) a Brigitta (P. I. Čajkovskij: Jolanta). V sezóně 2015/2016 dostala v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě příležitost ke ztvárnění role Ophélie ve velké francouzské opeře Ambroise Thomase Hamlet.

 

Zaujala českou i zahraniční kritiku v roli Bystroušky v opeře Příhody Lišky Bystroušky Leoše Janáčka, kterou se představila na festivalu Janáček Brno 2014 v projektu JAMU v Divadle Na Orlí a o dva roky později i na jevišti Janáčkova divadla.

Na jaře roku 2016 upoutala postavou Jana v koncertním provedení Janáčkovy Její pastorkyně s dirigentem Jiřím Bělohlávkem a Českou filharmonií v pražském Rudolfinu a v SouthBank Center v Londýně v přímém přenosu rádia BBC.

 

 

V divadlech a na koncertních podiích spolupracovala s dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Lathamem Königem, Rastislavem Štúrem, Jaroslavem Kyzlinkem, Jakubem Kleckerem, Tomášem Braunerem, Davidem Švecem,  Markem Ivanovičem, s hudebními tělesy jako Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. Města Prahy FOK, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Moravské klavírní trio a s režiséry Petrem Formanem, Radovanem Lipusem, Lindou Keprtovou, Tomášem Pilařem, Tomášem Studeným, Dominikem Benešem, Davidem Křížem.

 

Ke stažení:

 

Životopis

 

Profilové foto